Sarbinowo (gmina Mielno, koło Koszalina) jest ulubioną miejscowością dla osób ceniących sobie spokój, łatwe dojście do morza, najczystsze wybrzeże nad polskim Bałtykiem, wygodę, wszechstronne atrakcje oraz bezpieczne warunki pobytu. Na miejscu są wszystkie niezbędne placówki, takie jak: apteka, przychodnia, poczta, bank, bankomat, fryzjer.
- Atrakcje
Restauracja – Tawerna (Kuchnia Staropolska U Babci Maliny www.kuchniaubabcimaliny.pl) ul. Nadmorska 108 czynna w okresie letnim od 15 czerwca do 15 września. Stała się Hitem Pomorza i jednocześnie zajęła 4 miejsce jako najlepszy lokal na całym wybrzeżu w opinii czytelników gazety „Głos Wybrzeża”, z uwagi na niekonwencjonalny wystrój i atmosferę, a to między innymi kuter rybacki i wóz drabiniasty jako drink bar, łódki i beczki jako siedziska i stoły. Tu również co wieczór odbywają się dancingi przy zespole muzycznym do białego rana.
Z pewnością warto polecić wiele innych atrakcji przy samym morzu, tradycyjne wyroby tutejszych lokali gastronomicznych oraz najwyższej jakości kawiarnie w Sarbinowie. Turyści często chwalą znakomite lody jako najlepsze w Polsce oraz wędzone ryby przygotowywane według szczególnej receptury.
- Zdrowie

Podstawowymi atutami Sarbinowa są: czysta i szeroka plaża (osiągająca miejscami ponad 50 metrów szerokości), na której zawsze jest wiele miejsca na leżakowanie, wygodna na spacery promenada i punkty gastronomiczne na niej zlokalizowane, wręcz terapeutyczne walory bardzo spokojnych i porównywalnie bardzo bezpiecznych warunków pobytu, interesujące pod względem turystycznym położenie miejscowości, jak i dogodne usytuowanie obiektu wypoczynku.
- Aktywny wypoczynek
W Sarbinowie można w bardzo korzystnej cenie wypożyczyć sprzęt rowerowy dla dzieci i dorosłych, jest także
wypożyczalnia sprzętu motorowodnego, boiska plażowe, przejażdżki konne, boiska sportowe, sauny, spa. Bardzo wiele atrakcji nad samym morzem, jak i na lądzie może dostarczyć nasza miejscowość najmłodszym uczestnikom wakacyjnego wypoczynku (np. małe ZOO). Charakterystyczna dla Sarbinowa jest przeszło kilometrowa promenada nieco wzniesiona ponad plażą, idealna perspektywa na wieczorne spacery (szczególnie korzystna w deszczowej pogodzie, kiedy mokry piasek utrudnia spacery); przy samej morskiej promenadzie i w pobliżu otwarte są kawiarnie, gastronomie i restauracje oferujące liczne atrakcje kulinarne i tradycyjne potrawy. Niedaleko miejsca zamieszkania można udać się na wycieczkę leśnym szlakiem prowadzącym wzdłuż brzegu lub plażą. W odległości paru kilometrów od Sarbinowa znajdują się małe letniska: Gąski (panoramy 360° z latawca – widok latarnii morskiej w Gąskach) oraz znacznie bliżej Chłopy, gdzie warto zaopatrzyć się w portową rybę lub powędkować na kutrze (kwadrans na rowerze). Urząd gminy do 2011 roku zamierza wybudować drogę wraz z chodnikiem z Sarbinowa do Chłopów. Z pewnością będzie można łatwiej i bezpieczniej przemieszczać się tą leśną drogą. Dalej szlak ten prowadzi z Chłopów do Mielna. Do tych samych miejscowości można też pójść plażą.

- Przyroda
Na krótką wycieczkę rowerową można udać się także do położonego blisko miejscowości neoklasycznego Pałacu Morskiego z zabytkowym parkiem o powierzchni 6,7ha (www.palacmorski.ta.pl). Każdemu, kto ceni piękno świata natury warto polecić wizytę w ogrodach tematycznych Hortulus w Dobrzycy (www.hortulus.com.pl), gdzie na powierzchni 4 ha urządzono wystawę łączącą walory ogrodów botanicznych ze stylowymi parkami np. w stylu japońskim, francuskim, oraz użytkowe ogrody warzywne i owocowe. W kierunku wschodnim można udać się na wycieczkę rowerową lub spacer drogą leśną trasami leszczyny tureckiej (Corylus colurna, ang. Turkish Hazel, jest to drzewo bardzo rzadko spotykane w Polsce: atlas drzew – leszczyna turecka). Wybrzeże Sarbinowa i okolic cechują łagodne wydmy, porośnięte roślinnością i drzewami.
- Historia
Historia Sarbinowa sięga XIII wieku, w dokumentach z 1306 i 1309 wymienione jest jako własność Cystersów, obecny neogotycki Kościół z połowy XIX wieku został pobudowany na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni z 1656 r. Charakterystyczna dla kościoła jest wysoka wieża zbudowana na planie ośmiokąta. Wewnątrz na uwagę zasługują nowe witraże w ostrołukowych oknach. Poza tym należy zwrócić uwagę na zabytkową chałupę z 1804 r. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego, dach kryty jest trzciną. Stanowi ona przykład chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową.
W celu bliższego poznania historii regionu i Pomorza warto udać się autobusem do odległego o 20 km Muzeum w Koszalinie (http://www.muzeum.koszalin.pl) lub nieco dalej do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (http://www.muzeum.kolobrzeg.pl) i kołobrzeskiej bazyliki mariackiej. Od strony historii infrastruktury miasta warto polecić Muzeum Wody przy ul. Rzecznej w Koszalinie, gdzie w ponadstuletniej dawnej filtrowni znajduje się ekspozycja prawie 300-letniej historii wodociągów Koszalina.
- Kultura
W miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Nadmorskiej, znajdują się zabytkowe organy pochodzące z XIX w. wykonane przez firmę CF Volkner-Dunnow. W okresie wakacji odbywają się w nim doroczne koncerty organowe organizowane przez Filharmonię Koszalińską im. Stanisława Moniuszki (www.filharmoniakoszalinska.pl) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego, na którym występują znane polskie i zagraniczne chóry, instrumentaliści i śpiewacy operowi. Koncerty prowadzi znany m.in. z cyklu audycji umuzykalniających w ogólnopolskim programie radiowym w l. 1980-90 – solista Andrzej Zborowski.
Spośród atrakcji kulturalnych warto wybrać którąś z cyklicznych imprez w okolicznych miastach: Koszalinie lub Kołobrzegu.
W okresie letnim są to: Kołobrzeski Piknik Wojskowy (www.kolobrzeg.pl) lub Centralne Obchody Dni Morza w Kołobrzegu (www.dnimorza.kolobrzeg.eu/pl), Święto Wody czy Festiwal Kabaretu w Koszalinie (www.koszalin.pl). W pobliskim Koszalinie można skorzystać z placówek kulturalnych np. Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego. W Muzeum Okręgowym w Koszalinie zachowały się cenne zbiory.
- Wyroby gastronomiczne
Przede wszystkim warto polecić znakomite wyroby rybne przygotowywane przez miejscowych przetwórców w wędzarniach przy ul. Nadmorskiej, są naprawdę wyjątkowe, a także dostępne prosto z beczki piwo Czarnkowskie. Będąc w położonym o kilkanaście kilometrów od Sarbinowa Koszalinie warto wstąpić do Koszalińskiego Minibrowaru Kowal (www.minibrowarkoszalin.pl), gdzie na miejscu można spróbować jasnego, ciemnego, pszenicznego (weizen) oraz sezonowego (np. typowo jesienno-zimowe piwo Koźlak – Bock) niepasteryzowanego i nieklarowanego, naturalnego piwa o wyjątkowym smaku. Piwo jest zawsze świeże, bo wlewane do kufla prosto z tanku, dzięki czemu lepiej smakuje i w niczym nie przypomina tego zwykłego, produkowanego przez przemysłowe browary. Piwo można również kupić na wynos w butelkach 1l, 2l oraz puszkach o poj. 5l.
Warto także skorzystać z szerokiej oferty regionalnych i tradycyjnych atrakcji gastronomicznych, takich jak np. ogórki kołobrzeskie, herbatka rekowska, wino ze śliwek oraz wino i nalewka ze śliwek z Dębiny, miód drahimski wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych 1 czerwca 2006 (http://produktyregionalne.rolnicy.com/miody-tradycyjne/miod-drahimski.html). Ten wspaniały miód jest produkowany na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego w województwie zachodniopomorskim (obejmujący najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego). W Sarbinowie można dostać wspaniałą wędzoną rybę, złowioną „z kutra” (w sąsiednich Chłopach) lub smażoną z frytkami i surówką.